سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۱ - ۰۸ مهر ۱۳۹۸
کد خبر: ۱۰۳۳۳
تعداد بازدید: ۱۹۴
تولید نفت عراق در اوت به رکورد ۴.۹۷ میلیون بشکه در روز صعود کرد و این کشور عملا در حال حداکثر کردن سطح تولید نفت خود است که زیربنای صادراتی قادر به پاسخگویی آن است.
تولید نفت عراق در اوت به رکورد ۴.۹۷ میلیون بشکه در روز صعود کرد و این کشور عملا در حال حداکثر کردن سطح تولید نفت خود است که زیربنای صادراتی قادر به پاسخگویی آن است.
 اگرچه این آمار قابل ملاحظه به شمار می‌رود اما همچنان با هدف عراق برای تولید ۶.۲ میلیون بشکه در روز نفت تا پایان سال ۲۰۲۰ و ۹ میلیون بشکه در روز تا پایان سال ۲۰۲۳ فاصله دارد. عراق هفته گذشته با هدف کسب درآمد از صادرات نفت به منظور تامین بودجه و تشویق توسعه بیشتر میادین نفتی توسط شرکتهای نفتی بین‌المللی، دو پروژه کلیدی را اعلام کرد.
یکی از این پروژه‌ها که از زمان راندن داعش از خاک عراق کنار گذاشته شده بود و پس از اقدام منطقه کردستان در برگزاری همه‌پرسی جدایی از عراق در سال ۲۰۱۷ مورد توجه مجدد قرار گرفت، ساخت خط لوله تحت کنترل بغداد است که حدود ۱.۱ میلیون بشکه در روز نفت خام را از میادین تحت کنترل دولت مرکزی در کرکوک به بندر سیهان ترکیه منتقل خواهد کرد. پروژه مذکور با صادرات بیشتر به اروپا، امکان افزایش درآمدهای صادرات نفت و گاز را فراهم می کند.
پیش از حمله داعش به عراق، این کشور طرحهایی برای توسعه ظرفیت خط لوله کرکوک به سیهان که خط لوله عراق-ترکیه نیز نامیده می‌شود، داشت.
بخش الحاقی به طرح جدید بغداد که مورد موافقت کلی دولت ترکیه قرار گرفته، این است که علاوه بر تعمیر بخشهای آسیب دیده این خط لوله، خط لوله کوچکتری نیز به آن اضافه شود که اجازه می‌دهد تولید نفت از میادین مرکزی و جنوبی و نه تنها میادین منطقه کرکوک به ترکیه ارسال شود.
با این حال ایده مذکور با مقاومت از سوی روسیه روبرو شده بود که مایل نبود نفوذ شرکت روس‌نفت در جریان نفت شمال عراق به اروپا تضعیف شود. اما این کشور اکنون از مخالفت خود با ساخت این خط لوله دست برداشته است.
همسو با طرح افزایش توانمندی صادرات نفت، عراق به تازگی توافقی را با شرکت ساخت و ساز دریایی رویال بوسکالیس وستمینیستر امضا کرده تا یک جزیره مصنوعی را در جنوب پایانه فراساحلی بصره در خلیج فارس احداث کند. این توافق پس از تصمیم اخیر وزارت نفت عراق برای فعال سازی مجدد طرحهای پیش از هجوم داعش برای ساخت حداقل ۱۲ مخزن نفتی و تاسیسات بلندینگ نفت در فاو و پیرامون آن صورت گرفته است. هدف بلندمدت برای فاو، ۱۲ مخزن نفت هر یک به ظرفیت ۵۸ هزار متر مکعب برای مجموع ظرفیت بیش از هشت میلیون بشکه است.
بر اساس گزارش اویل پرایس، مدت کوتاهی پس از این که وزارت نفت عراق اعلام کرد مذاکرات با شرکتهای BP و انی برای اجرای یک پروژه ۴۰۰ میلیون دلاری برای جایگزینی دو خط لوله زیردریایی قدیمی به خوبی پیش رفته است، اهداف مذکور اعلام شدند.
طبق اعلام وزارت نفت عراق، پروژه جزیره مصنوعی که شامل محل اقامت برای ۳۰۰ نفر است، در فاصله چهار مایل دریایی پایانه فراساحلی البصره خواهد بود و یک پایانه صادرات به این جزیره متصل خواهد بود و شامل چهار سکو است که تاسیسات بارگیری برای حداکثر چهار نفتکش بزرگ خواهند داشت.
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت