سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۴ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر: ۱۱۲۵۷
تعداد بازدید: ۱۰۱
کمیته فنی اوپک و متحدانش به منظور بررسی اعمال کاهش تولید بیشتر در واکنش به شیوع ویروس کرونا ممکن است سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری یک نشست در سطح نمایندگان برگزار کند.
کمیته فنی اوپک و متحدانش به منظور بررسی اعمال کاهش تولید بیشتر در واکنش به شیوع ویروس کرونا ممکن است سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری یک نشست در سطح نمایندگان برگزار کند.
منابع آگاه به "اس اند پی گلوبال پلاتس" گفته‌اند به جای این که نشست وزیران گروه اوپک پلاس که برای روزهای پنجم و ششم مارس برنامه ریزی شده است، جلو انداخته شود، نشست کمیته فنی مشترک اوپک پلاس برگزار می‌شود.
این گروه که متشکل از ۲۳ کشور تولیدکننده نفت است، بنا به درخواست عربستان سعودی، درباره جلو انداختن زمان برگزاری نشست رسمی بحث کردند اما همه اعضا از این پیشنهاد حمایت نکردند.
نشست کمیته فنی مشترک اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه برگزار می‌شود و معمولا وظیفه آن بررسی پایبندی شرکت‌های مشارکت کننده در پیمان کاهش تولید نفت به تعهداتشان و تحلیل وضعیت بازار است.
گروه اوپک پلاس از ژانویه سرگرم اجرای دور جدید کاهش تولید به میزان ۱.۷ میلیون بشکه در روز تا پایان ماه مارس است. منابع آگاه در اوپک اعلام کرده‌اند که تمدید مدت این پیمان یا کاهش بیشتر تولید از جمله گزینه‌های مورد بحث بوده‌اند.
شیوع ویروس کرونا که حدود ۱۲ هزار نفر در سراسر جهان به آن مبتلا شده‌اند و شمار تلفات آن از مرز ۳۰۰ نفر گذشته است، نگرانی‌هایی را نسبت به رشد اقتصادی منفی در چین که شیوع این ویروس مرگبار از این کشور آغاز شد و افت تقاضا برای سوخت جت برانگیخته است.
چین بزرگترین واردکننده نفت خام در جهان و بازار بزرگ اعضای متعدد اوپک به شمار می‌رود. بسیاری از پالایشگاههای چینی در حال حاضر پالایش نفت خام را کاهش داده‌اند.
شرکت‌های هواپیمایی متعددی پروازها از مبدا و به مقصد چین را لغو کرده‌اند و قیمت‌های نفت در دو هفته گذشته بیش از ۱۳ درصد ریزش کرده است.
بر اساس گزارش پلاتس، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه روز جمعه گفت روسیه آماده است زمان نشست با اوپک و سایر متحدانش را از مارس به فوریه تغییر دهد تا به تاثیر این اپیدمی بر تقاضای جهانی برای نفت بپردازد.
وی سرگرم مذاکره با عربستان سعودی است و کشورهای تولیدکننده نفت به زمان بیشتری برای ارزیابی و تصمیم‌گیری درباره زمان نشست خود نیاز دارند.
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت