سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۴ - ۱۵ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر: ۱۱۲۸۱
تعداد بازدید: ۳۲
مقامات اوپک می‌گویند عربستان سعودی به دنبال یک کاهش تولید چشمگیر موقتی در واکنش به شیوع ویروس مرگبار کرونا در چین است.

مقامات اوپک می‌گویند عربستان سعودی به دنبال یک کاهش تولید چشمگیر موقتی در واکنش به شیوع ویروس مرگبار کرونا در چین است.
روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آگاه در اوپک نوشت: عربستان سعودی تحت یک سناریو، کاهش گروهی تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز دیگر تا زمان پایان یافتن بحران را مد نظر دارد و در یک سناریوی دیگر کاهش تولید یک میلیون بشکه در روز پیش‌بینی شده است.
در این بین، سخنگوی کرملین اعلام کرد که رییس جمهور روسیه و پادشاه عربستان سعودی روز دوشنبه در تماس تلفنی به بحث درباره وضعیت بازار جهانی هیدروکربنها پرداختند و ولادیمیر پوتین و ملک سلمان آمادگی برای ادامه همکاری در قالب اوپک پلاس به منظور تضمین ثبات بازار جهانی نفت را مورد تاکید قرار دادند.
منابع آگاه در اوپک پلاس به رویترز اظهار کردند که اوپک و متحدانش شامل روسیه که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، سرگرم بررسی برگزاری نشست اضطراری در ۱۴ و ۱۵ فوریه هستند که زودتر از نشست رسمی این گروه است که برای اوایل مارس برنامه ریزی شده است.
نشست کمیته فنی مشترک اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه  معمولا وظیفه آن بررسی پایبندی شرکتهای مشارکت کننده در پیمان کاهش تولید نفت به تعهداتشان و تحلیل وضعیت بازار است، سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری در سطح نمایندگان برگزار می‌شود.
گروه اوپک پلاس از ژانویه سرگرم اجرای دور جدید کاهش تولید به میزان ۱.۷ میلیون بشکه در روز تا پایان ماه مارس است.
شیوع ویروس کرونا که حدود ۱۲ هزار نفر در سراسر جهان به آن مبتلا شده‌اند و شمار تلفات آن از مرز ۴۰۰ نفر گذشته است، نگرانیهایی را نسبت به رشد اقتصادی منفی در چین که شیوع این ویروس مرگبار از این کشور آغاز شد و افت تقاضا برای سوخت جت برانگیخته است. چین بزرگترین واردکننده نفت خام در جهان و بازار بزرگ اعضای متعدد اوپک به شمار می‌رود. بسیاری از پالایشگاههای چینی در حال حاضر پالایش نفت خام را کاهش داده‌اند.
بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا و نفت برنت هفته گذشته که اکثر پروازها به چین به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد، برای چهارمین هفته متوالی کاهش پیدا کردند. هر دو شاخص قیمت نفت برنت و نفت آمریکا از اوج خود در ششم ژانویه، بیش از ۲۰ درصد نزول کرده اند.
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت