سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۹ - ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۲۰۰۶
تعداد بازدید: ۴۵۳
سیزده عضو اوپک به طور متوسط ۲۴.۷۷ میلیون بشکه در روز نفت در ماه مه تولید کردند که حدود ۶ میلیون بشکه کمتر از ماه آوریل بود.
سیزده عضو اوپک به طور متوسط ۲۴.۷۷ میلیون بشکه در روز نفت در ماه مه تولید کردند که حدود ۶ میلیون بشکه کمتر از ماه آوریل بود.
تولید نفت اوپک در ماه مه به پایین ترین حد طی دو دهه گذشته رسید. عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک بخش زیادی از تولید خود را پایین آورده اند، این در حالی است که نیجریه و عراق هنوز برای تعهد به سهمیه خود طبق قرارداد کاهش تولید اوپک تعلل می کنند.
سیزده عضو اوپک به طور متوسط 24.77 میلیون بشکه در روز نفت در ماه مه تولید کردند که 5.91 میلیون بشکه کمتر از ماه آوریل بود.
اوپک و متحدانش ماه گذشته برای کاهش تولید توافق کردند تا سقوط تقاضا و قیمت نفت ناشی از بحران ویروس کرونا را جبران کنند. برداشته شدن قرنطینه ها و تولید کمتر باعث شده قیمت نفت در مقایسه با کمتر از 16 دلار در هر بشکه ماه آوریل دو برابر شود.
دانیل گربر، مدیر اجرایی پترولجستیکس که عرضه نفت اوپک را از طریق ردیابی نفتکشها بررسی می‌کند گفت:« اوپک شروع بزرگی در ماه مه داشت و تولید خود را 5 میلیون بشکه در روز نسبت به ماه آوریل پایین آورد».
« ولی هنوز تا تعهد کامل به قرارداد کاهش تولید راه زیادی در پیش است. پس از گذشت کمتر از چهار هفته بین امضای قرارداد و آغاز اجرای آن، بسیاری از کشورها هنوز هم به قراردادهای خود با خریدارانشان پایبند هستند و کاهش تولید خود را به سطحی که در مورد آن توافق شده نرسانده اند».
اوپک و متحدانش طی ائتلافی با عنوان اوپک پلاس توافق کردند تولید خود را 9.7 میلیون بشکه در روز اول ماه مه پایین بیاورند. سهم اوپک از این کاهش تولید که توسط ده عضو آن نسبت به سطح مبنای اکتبر 2018 اعمال می‌شود، برابر با 6.084 میلیون بشکه در روز است.
اعضای اوپک تا حالا در ماه مه 4.48 میلیون بشکه در روز از این کاهش تولید را اجرایی کرده‌اند که برابر با 74 درصد می شود.
تولید نفت اوپک در ماه مه پایین ترین حد از سال 2002 است. بیشترین کاهش تولید متعلق به عربستان سعودی است که 11.7 میلیون بشکه در روز در آوریل تولید داشت. انتظار می رود تولید نفت این کشور در ماه ژوئن کاهش بیشتری داشته باشد.
امارات متحده عربی و کویت هم به شدت از این قرارداد حمایت می کنند و تولید خود را در آوریل تا حد زیادی پایین آورده اند.
عراق که کمترین تعهد را به کاهش تولید در 2019 داشت، صادرات خود ازجنوب را کاهش داده است ولی 38 درصد تعهد او به این قرارداد بسیار کمتر از سایر اعضای اوپک در حاشیه خلیج فارس است.
نیجریه هم تنها 19 درصد از تعهد خود را اجرایی کرده است.
ونزوئلا و ایران تولید خود را در ماه مه پایین آوردند ولی تولید نفت لیبی ثابت بوده است. هر سه کشور از قرارداد کاهش تولید معاف هستند چون تحریمهای آمریکا به اندازه کافی تولید آنها را محدود کرده است.
منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت