سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۲۰:۳۲ - ۱۴ آبان ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۳۸۲۷
تعداد بازدید: ۸۲
تدوین سند ملی افزایه های حفاری با نظارت معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت، شرکت های عملیاتی، شرکتهای مطرح تولیدکننده این افزایه ها در پژوهشگاه صنعت نفت آغاز شد.
تدوین سند ملی افزایه های حفاری با نظارت معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت، شرکت های عملیاتی، شرکتهای مطرح تولیدکننده این افزایه ها در پژوهشگاه صنعت نفت آغاز شد.
به نقل از پژوهشگاه صنعت نفت، از آنجا که با گذشت بیش از صد سال از عمر صنعت حفاری در کشور، تاکنون استانداردهای ارزیابی افزایه های حفاری به صورت منسجم و یکپارچه برای شرکت های عملیاتی و تولیدکنندگان این افزایه تهیه و تدوین نشده است، از این رو معاونت مهندسی پژوهش و فناوری وزارت نفت با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت بهعنوان متولی، درصدد تدوین سند ملی به منظور استانداردسازی افزایه های حفاری است.
هم اکنون استانداردهای متعددی از سوی شرکت های عملیاتی درباره آزمون های کنترل کیفی افزایه های حفاری در کشور به کار گرفته میشود که در خیلی از موارد، این استانداردها به دلیل داشتن مشکلات فنی سبب بروز مشکلات متعدد برای تولیدکنندگان و حتی خود شرکت های عملیاتی شده اند، از این رو در نظر است تا درباره این افزایه ها، استانداردهای یکسان و یکپارچهای تدوین و از این طریق منافع همه ذینفعان تأمین شود.
از این رو نخستین نشست کمیته مهندسی سیالات حفاری در پژوهشگاه صنعت نفت بهعنوان هاب این موضوع برگزار شد و در گام نخست، ماده نشاسته حفاری بهعنوان نخستین افزایه حفاری در دستور کار قرار گرفت.
 در همین نشست مقرر شد پیش نویس استانداردهای این ماده شیمیایی تهیه و پس از بررسی و تبادل نظر با همه اعضا، استاندارد این ماده تدوین و برای اجرا به همه شرکتها عملیاتی ابلاغ شد. 
همچنین قرار است پس از دستیابی به روش های کنترل کننده یکسان در سراسر کشور، استاندارد مورد نظر به سازمان ملی استاندارد ارسال شود تا سرانجام مهر ملی بر هر یک از این افزایه ها دریافت شود.
در این نشست علیرضا نصیری، مدیر گروه پژوهش و فناوری و تکمیل چاه پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان دبیر کمیته مهندسی سیالات حفاری تدوین استانداردهای افزایه های حفاری ازسوی اعضا انتخاب شد.
در این نشست افزون بر نمایندگان پژوهشگاه صنعت نفت، نمایندگانی از سوی شرکتهای عملیاتی نظیر ملی حفاری، مناطق نفتخیز جنوب، مدیریت اکتشاف، حفاری شمال، متن و شرکت های تولیدکننده مانند نشاسته البرز، کیمیا فوژان البرز و شهاب شیمی حضور داشتند.
منبع:شانا
برچسب ها: نفت حفاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت