سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۱ - ۰۸ دی ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۴۴۸۲
تعداد بازدید: ۶۸
مدتی است که برخی از چراغ های خیابان های اصلی و اتوبان ها خاموش و موجب اعتراض بسیاری از هموطنان شده است، اما علت این مساله نیز آن طور که مسوولان اعلام کردند اعمال خاموشی در بخش خانگی بوده است.
مدتی است که برخی از چراغ های خیابان های اصلی و اتوبان ها خاموش و موجب اعتراض بسیاری از هموطنان شده است، اما علت این مساله نیز آن طور که مسوولان اعلام کردند اعمال خاموشی در بخش خانگی بوده است.
افزایش مصرف انرژی برق و گاز در بخش خانگی کشور فشار مضاعفی به صنعت برق وارد کرده است در همین راستا دولت اجرای طرح خاموشی یک درمیان روشنایی معابر و روشنایی بزرگ راه‌ها پس از ساعت ۲۱  را اجرا کرده است. باتوجه به محدودیت شبانه تردد در شهرهای نارنجی و قرمز، روشن بودن تابلوهای بانک‌ها یا بیلبوردهای تبلیغاتی غیر ضروری است و نتیجه‌ای جز هدررفت سرمایه ملی ندارد بنابراین صنعت برق اقدام به صرفه جویی را از هفته پیش آغاز کرده و با یکی در میان کردن روشنایی معابر و حذف روشنایی غیر ضروری در جاده‌ها حداقل به میزان ۵۰۰ مگاوات صرفه جویی ایجاد کرده است.
رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق در این باره گفت: با اعمال خاموشی در روشنایی معابر، روزانه ۱ تا ۱.۵ متر مکعب در مصرف گاز صرفه جویی خواهد شد، هر ۱۰ درصد صرفه جویی در مصرف برق، ۷۰ میلیون مترمکعب صرفه جویی در مصرف گاز را به همراه دارد در صورتی که مردم به ویژه در مناطق گرمسیر، میزان مصرف برق و گاز خود را در حدود ۱۰ درصد کاهش دهند، با اطمینان از این شرایط بدون اعمال خاموشی عبور خواهیم کرد.
به گفته وی، میزان مصرف برق در کشور ۴.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و این در شرایطی است که صرفه جویی در مصرف گاز و برق، برای کمک به ساکنان مناطق سردسیر که از برق برای گرمایش نیز استفاده می‌کنند بسیار ضروری است.
وی با اشاره به اینکه با هماهنگی خوب بین شرکت‌های ملی گاز و نفت ایران با صنعت برق، تاکنون هیچگونه خاموشی در کشور نداشته ایم افزود: باتوجه به اینکه در فصل سرد سال، مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد، سوخت رسانی به نیروگاه‌ها با محدودیت‌هایی مواجه می‌شود که مردم با دقت در مصرف انرژی و پرهیز از مصارف غیر ضروری، می‌توانند از اعمال خاموشی جلوگیری کنند.
رجبی مشهدی با بیان این که روند افزایشی مصرف انرژی، صنعت برق را وارد محدوده هشدار کرده گفت: هرچند که صنعت برق در تلاش برای پایداری شبکه برق و استمرار این خدمت است، اما به منظور پایدار نگه داشتن شبکه برق، ضروری است که از مصارف غیر ضروری جلوگیری شود.
استفاده بیشتر از نور طبیعی و خاموش کردن لامپ‌های اضافی، تنظیم وسایل گرمایشی در دمای آسایش، پوشیدن لباس گرم در منزل و جلوگیری از هدر رفت انرژی با پوشاندن درزها و موارد مشابه نسبت به کاهش مصرف انرژی در زمستان، راهکارهای ساده و بدون هزینه برای عبور از این شرایط است.
همچنین طبق توافق انجام شده، دستورالعمل محدودیت در استفاده از وسایل گرمایشی به سازمان‌های دولتی ابلاغ شده که طبق آن وسایل سرمایشی ادارات از ساعت ۸  فعال و تا ساعت ۱۱ روشن خواهد بود و پس از آن به دلیل گرمتر شدن هوا این سیستم‌ها بصورت خودکار خاموش می‌شوند.
منبع:ایسنا
برچسب ها: انرژی برق
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت