سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۴ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۶
کد خبر: ۲۷۳۲
تعداد بازدید: ۸۳
معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران، سطوح انتقال فناوری در مدل جدید قراردادهای نفتی را تشریح و بر استفاده حداکثری از توانمندی‏‎ شرکت‎های داخلی ضمن اجرای این مدل قراردادی تاکید کرد.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران، سطوح انتقال فناوری در مدل جدید قراردادهای نفتی را تشریح و بر استفاده حداکثری از توانمندی‏ شرکتهای داخلی ضمن اجرای این مدل قراردادی تاکید کرد.

غلامرضا منوچهری پیش از ظهر دیروز (چهارشنبه - هشتم شهریور) در پنل «نقش پیوست فناوری قراردادهای نفتی ایران در اجرای راهبرد جهش فناورانه صنعت نفت» که در یازدهمین کنفرانس بینالمللی مدیریت فناوری و نوآوری (IRAMOT ۲۰۱۷) برگزار شد، به انتقال فناوری به عنوان یکی از اهداف صنعت نفت در برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: در این برنامه، اهدافی مانند افزایش ظرفیت تولید  نفت خام به حدود ۴,۸ میلیون بشکه در روز، همکاری شرکتهای ایرانی E&P در طرحهای بالادستی، ارتقای ضریب بازیافت مخازن نفتی و گازی، حداکثرسازی همکاریهای جهانی و ایجاد اشتغال برای کارشناسان رشتههای مهندسی و دیگر سطوح حرفهای مورد توجه قرار گرفته است.

منوچهری درباره اهمیت افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی که در برنامه ششم توسعه مورد تاکید قرار گرفته گفت: هماکنون میزان ذخایر هیدروکربور مایع قابل استحصال باقیمانده کشور حدود ۱۵۷ میلیارد بشکه است و در صورت افزایش ۱۰ درصدی متوسط ضریب بازیافت نفت، بالغ بر ۷۰ میلیارد بشکه به حجم ذخایر قابل استحصال نفت افزوده میشود که با احتساب بهای کنونی هر بشکه نفت، معادل سه هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد.

وی به بحث انتقال فناوری در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی هم اشاره کرد و افزود: در اجرای این قراردادها، انتقال فناوری به کارفرما، پیمانکاران، مشاوران، سازندگان تجهیزات و دانشگاههای ایرانی محقق و دانش مدیریت و فناوریهای روزآمد به شرکتهای اکتشاف و تولید ایرانی  منتقل میشود.

منوچهری با بیان اینکه اجرای این قراردادها به تقویت بخش ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت هم کمک میکند، توضیح داد: به طور مثال، در قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، اعلام کردهایم سکوی ۲۰ هزار تنی باید در یارد ایرانی ساخته شود؛ یا لولههای ۳۲ اینچ کف دریا باید در کارخانههای کشورمان تولید شود؛ از آنجا که اپراتور خود را مکلف به رعایت استانداردهای کاری میداند، قطعا بر فرایند تولید نظارت خواهد کرد و این نظارت و همکاری با شرکت خارجی، به رشد و ارتقای فنی و مهندسی شرکتهای داخلی منتهی میشود.

به گفته وی، در این مدل قراردادی، مدیران و کارشناسان ایرانی در ساختار مدیریت طرح، دفاتر طراحی پایه، فرایند معادلات و مناقصات، کمیتههای فنی و تخصصی، کمیته راهبری و کمیته مشترک برگزاری دورههای کارآموزی حضور مییابند و به این ترتیب، انتقال فناوری به شرکتهای اکتشاف و تولید ایرانی اجرا میشود.

 منوچهری ادامه داد: پیمانکار اصلی طرح باید برای اجرای فعالیتهای موضوع قرارداد، عموما نسبت به برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکاران دست دوم از بین شرکتهای EPC (مهندسی، خرید و ساخت)، GC (پیمانکاران عمومی) و OSC (شرکتهای خدمات نفتی) اقدام کند که این رویه، فرصت مناسبی را برای بهرهمندی شرکتهای ایرانی و رونق فعالیتهای این شرکتها فراهم میکند.

وی بلندمدت بودن قراردادها را به عنوان مزیت مدل جدید قراردادهای نفتی مورد اشاره قرار داد و افزود: توسعه میدان، پروژهای صرفا فیزیکی نیست که پس از سه یا چهار سال اجرایی شود و پایان یابد؛ بلکه مخزن مانند موجود زندهای است که باید در درازمدت رفتار آن کنترل شودو به تناسب واکنشهای مخزن، اقدامات مقتضی صورت گیرد. اینجاست که نقش استفاده مستمر از فناوری در مهندسی مخزن پررنگتر میشود.

منوچهری درباره تامین منابع مالی در اجرای مدل جدید قراردادهای نفتی هم توضیح داد: این مدل قراردادی، تابع محدودیتهای مالی متعارف نیست و به طور مثال ما مکلف نیستیم در ازای دریافت وام از کشوری، تجهیزاتمان را از همان کشور خریداری کنیم یا حتی تماسی با بانکهای ارائه دهنده تسهیلات داشته باشیم.

به گفته این مقام مسئول، دولت و بانک مرکزی ایران در قبال تسهیلاتی که از سوی پیمانکار تامین میشود هیچ مسئولیت و تعهدی ندارند و مطالبات صرفا از طریق بخشی از تولیدات میدان و یا درآمد حاصل از فروش محصولات بازپرداخت میشود.

وی خاطرنشان کرد: در فرایند اجرای مدل جدید قراردادهای نفتی، انتقال فناوری به شرکت ملی نفت ایران به عنوان کارفرما اجتناب‏ ناپذیر است و  از آنجا که باید در هر پروژه، یک مرکز تحقیق و توسعه داخلی، فرایندها را به طور مستمر رصد کند، انتقال فناوری به دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی کشور نیز از دیگر دستاوردهای اجرای مدل جدید قراردادهای نفتی خواهد بود.

بر اساس این گزارش، پنل تخصصی «نقش پیوست فناوری قراردادهای نفتی ایران در اجرای راهبرد جهش فناورانه صنعت نفت»، در چهاردهمین کنفرانس بینالمللی ASLALICS ۲۰۱۷ و یازدهمین کنفرانس بینالمللی مدیریت فناوری و نوآوری (IRAMOT ۲۰۱۷) پیش از ظهر دیروز (چهارشنبه - هشتم شهریور) برگزار شد.

ریاست این پنل بر عهده حبیباله بیطرف، معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری بود و غلامرضا منوچهری، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت، رضا خیامیان، رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت، محمدرضا طبیبزاده، عضو هیئت مدیره انجمن شرکتهای مهندسی و پیمانکار صنعت نفت و ناصر باقری مقدم، سرپرست معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور به عنوان سخنرانان در این نشست حضور داشتند.

منبع: شانا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت