سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۱ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۶
کد خبر: ۲۸۵۶
تعداد بازدید: ۷۱
یک مقام مسئول گفت: عدم تولید پایدار بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس ناشی از نوسان در خوراک رسانی است.

یک مقام مسئول گفت: عدم تولید پایدار بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس ناشی از نوسان در خوراک رسانی است.

مرتضی امامی، مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس، علت نوسان تولید بنزین این پالایشگاه را نوسان در خوراک رسانی دانست و گفت: همان طور که می‌دانید خوراک مصرفی این پالایشگاه میعانات گازی است. از سویی دیگر میعانات گازی زمانی که از فازهای مختلف پارس جنوبی تولید می شوند طبق معمول توسط کشتی بارگیری شده و به سوی مقاصد صادراتی حرکت می‌کنند. در این میان بخشی از تولید میعانات گازی این فازها به پالایشگاه ستاره خلیج فارس پمپ می‌شود.

او ادامه داد: پس از برجام تقاضا برای میعانات گازی ایران که از کیفیت مطلوب نیز برخوردار است افزایش یافت به نحوی که ذخیره روی آبی باقی نماند و همگی صادر شدند، اما هر زمان که میزان ذخایرمان کاهش می یابد اطلاع می‌دهیم. حتی در برخی موارد سهم صادرات را نگه داشته و نخست نیاز این پالایشگاه را که محصولی به حساسیت بنزین تولید می‌کند، تامین کرده اند.

امامی در پاسخ به پرسش دیگر مهر مبنی براینکه هزینه مواد اولیه که همان میعانات گازی است را تقریبا معادل صفر محاسبه می‌کنند یا خیر تصریح کرد: نمی‌توان گفت صفر، اما همان طور که در مقابل تولید محصول بنابه محاسباتی که بین ما و وزارت نفت وجود دارد، پولی پرداخت نمی‌شود، همچنین هم برای مواد اولیه هزینه ای به صورت نقدی دریافت نمی‌کنند بلکه به عبارتی آن را به حساب ما می‌زنند.

منبع: مهر

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت