سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۶
کد خبر: ۲۸۶۶
تعداد بازدید: ۷۰
ابراز خرسندی دبیرکل اوپک از توازن در بازار نفت، توقف برنامه تغییر سیاست قیمت‌‍گذاری نفت عراق و برنامه فرانسه برای توقف تولید نفت و گاز از سال 2040 میلادی مهمترین عناوین خبرهای جهان انرژی در 24 ساعت گذشته بود.

ابراز خرسندی دبیرکل اوپک از توازن در بازار نفت، توقف برنامه تغییر سیاست قیمت‌گذاری نفت عراق و برنامه فرانسه برای توقف تولید نفت و گاز از سال 2040 میلادی مهمترین عناوین خبرهای جهان انرژی در 24 ساعت گذشته بود.
به گزارش رویترز، «محمد بارکیندو»، دبیرکل سازمان اوپک اعلام کرد: توافق جهانی کاهش تولید در حال کمک به احیای توازن بازار نفت است و رشد تقاضا در نیمه دوم سال جاری میلادی سبب کاهش سطح ذخایر خواهد شد.
بارکیندو گفت: واضح است که فرایند احیای توازن، با کوشش کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در حال انجام است و سطح ذخایر نفت معلق بر روی دریا از ماه ژوئن شروع به کاهش کرده است.

**توافق عربستان و امارات برای احتمال تمدید توافق اوپک
به گزارش رویترز، «خالد الفالح»، وزیر انرژی عربستان با «صالح المزروعی»، همتای اماراتی خود درباره امکان بررسی موضوع تمدید توافق کاهش تولید، بسته به شرایط بازار نفت، توافق کردند.
وزیران انرژی دو کشور درباره تغییرات بازار نفت گفت و گو و از بهبود این بازار ابراز رضایت کردند.

**نگرانی عربستان از سطح ذخایر نفت جهان فقط ادعا است
به گزارش رویترز، یک مقام رسمی وزارت تجارت ژاپن اعلام کرد شرکت آرامکوی سعودی عربستان در هفته جاری قرار است یک میلیون و 900 هزار بشکه نفت به ذخایر خود در این کشور اضافه کند.
این حرکت عربستان به این علت است که ژاپن قصد دارد از این پس ظرفیت ذخایری که به طور رایگان در اختیار این شرکت عربستانی قرار داده است را با 30 درصد افزایش به هشت میلیون و 200 هزار بشکه برساند. این نشان می‌دهد عربستان بر خلاف ابراز نگرانی از افزایش سطح ذخایر نفت جهان، در تلاش برای افزایش سهم از بازار آسیا و افزایش ذخایر نفتی خود است.
سطح ذخایر نفتی عربستان در ژاپن، هم اکنون 6 میلیون و 300 هزار بشکه است.

**حضور مادورو در الجزایر برای رایزنی نفتی
به گزارش پایگاه خبری آفریقا نیوز، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا در الجزایر با مقام‌های رسمی این کشور از جمله «احمد او یحیی»، نخست وزیر و «مصطفی قیتونی»، وزیر انرژی دیدار و درباره بازار نفت و توافق جهانی کاهش تولید گفت و گو کرد.
به گفته مادورو، فضا برای سیاست توافق کاهش تولید و رشد قیمت طلای سیاه مطلوب است.
الجزایر و ونزوئلا به عنوان دو عضو اوپک، از سال 2014 میلادی که قیمت نفت رو به کاهش گذاشت دچار بحران اقتصادی شدیدی شدند.

**روسنفت نفت 40 دلاری را در سال 2018 میلادی انتظار می‌کشد
به گزارش اویل پرایس، «ایگور سچین»، مدیرعامل روسنفت اعلام کرد که این شرکت انتظار دارد قیمت نفت در سال آینده میلادی به میانگین 40 و 43 دلار برسد و در حال آماده شدن برای این قیمت است.
سچین چندی پیش رشد کنونی قیمت‌های نفت را نه در نتیجه توافق جهانی نفت بلکه به علت کاهش ارزش دلار دانست.
«ماکسیم اورشکین»، وزیر امور اقتصادی روسیه نیز اوایل ژوئن آمادگی روسیه را برای ادامه دادن با نفت 40 دلاری یا حتی کمتر از آن اعلام کرده بود.
دولت روسیه همچنان این قیمت را مبنای سیاست‌های اقتصادی و تنظیم بودجه خود قرار داده است.

**برنامه تغییر سیاست قیمت گذاری نفت عراق متوقف شد
به گزارش رویترز، شرکت بازاریابی نفت عراق «سومو»، برنامه خود را برای تغییر شاخص قیمت گذاری نفت در بازار آسیا از نفت خام بصره به «دی ام یی» عمان که قرار بود از ماه ژانویه 2018 اجرایی شود، متوقف کرد.
عراق به همراه کشورهای ایران، عربستان و کویت دهه‌هاست از شاخص قیمت گذاری موسسه پلاتس استفاده می‌کند. عراق به مشتریان آسیایی خود اعلام کرد که نیاز به زمان بیشتری برای مطالعه و بررسی چنین طرحی دارد.

**برنامه فرانسه برای توقف تولید نفت و گاز از سال 2040 میلادی
به گزارش روزنامه فایننشال تایمز، فرانسه در حال تنظیم قانون جدیدی است که بر اساس آن اکتشاف و تولید نفت و گاز طبیعی در داخل این کشور و مرزهای آن تا سال 2040 میلادی ممنوع خواهد شد.
طبق پیش نویس لایحه این قانون، مجوزهای حفاری کنونی تمدید نخواهد شد و دولت فرانسه به تازگی این قانون را تایید کرد.
نیکلاس هالوت، وزیر محیط زیست این کشور، به عنوان بخشی از این طرح، تمایل خود را برای پایان فروش بنزین و گازوئیل در فرانسه تا سال 2040 میلادی اعلام کرد.
منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت