سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۹ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۶
کد خبر: ۲۸۷۵
تعداد بازدید: ۶۸
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از احتمال تغییر در نحوه توسعه میدان‌های نفتی ایران در قراردادهای جدید خبر داد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از احتمال تغییر در نحوه توسعه میدان‌های نفتی ایران در قراردادهای جدید خبر داد.

به گزارش شرکت ملی نفت ایران، علی کاردر با بیان اینکه تغییر قراردادهای نفتی مستلزم گذشت زمان است گفت: هم اکنون پیش نویس قراردادهای نفتی نهایی شده است.

وی با اشاره به اینکه تغییرات صورت گرفته در قراردادهای نفتی در نحوه توسعه میدان‌ها بوده است گفت: احتمال دارد توسعه میدان‌ها فاز بندی شود؛ با اینکه تأکید کرده ایم که روش‌های EOR و  IOR برای افزایش تولید نیاز داریم، اما هنوز مدل مالی استفاده از روش‌های ازدیاد برداشت و تفاهم ما در این ارتباط مشخص نیست.

کاردر ادامه داد: کاملا مشخص است که پیمانکار چه کاری را انجام می‌دهد؛ اما بعد از آن پیمانکار باید تعیین کند چگونه می خواهد با روش‌های ازدیاد برداشت میدان را توسعه دهد؛ برخی از شرکت‌ها می‌گویند می‌خواهند تزریق آب داشته باشند و برخی دیگر معتقدند باید تزریق گاز باشد؛ عده ای هم گفته اند که از پمپ‌های درون چاهی استفاده می‌کنند؛ بنابراین مدل‌های ازدیاد برداشت متفاوت است.

وی با مقایسه این قراردادها با قراردادهای گازی به ویژه قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی اظهار داشت: در فاز ۱۱ پارس جنوبی، در فاز نخست کاملا مشخص است که چه کاری انجام می‌دهیم و در فاز دوم که بخش مهندسی آن است، کارشناسان شرکت ملی نفت ایران کارهای محاسباتی آن را انجام دادند؛ به تعبیری در فاز ۱۱ نوع کار را قطعی کردیم؛ این که مثلا کمپرسور بیاورند و روی سکو نصب کنند و یا موارد دیگر. به این ترتیب نوع کار مشخص است؛ اما در مورد توسعه میدان‌های نفتی هنوز مشخص نشده است.

معاون وزیر نفت رفتار مخازن نفتی را متفاوت با یکدیگر دانست و گفت: رفتار مخزن در همه میادین نفتی متفاوت است و از نظر تکنیکال مخازن ما ظرافت‌هایی دارند که بسیار مهم است، در حال حاضر هم اصول قراردادی به شرکت‌های متقاضی توسعه این میادین ارائه شده و نظرات این شرکت‌ها هم دریافت شده و درک متقابلی از هر مخزن وجود دارد.

وی در مورد بررسی پیشنهادات فنی میادین مورد بررسی در کمیته مشاوران، گفت: در میان میدان‌های مورد بررسی پیشنهاد فنی لایه نفتی پارس جنوبی قبل از همه به کمیته مشاوران ارسال شد و بعد از آن برای میادین منصوری و اب تیمور این اتفاق افتاد.

منبع: ایلنا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت