سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۷ - ۰۷ آبان ۱۳۹۶
کد خبر: ۳۳۹۴
تعداد بازدید: ۴۱۲
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به این که تمرکز بر بازار سرمایه، راه‌حل کاهش بنگاه‌داری بانک‌ها است، از موافقت این وزارتخانه با عرضه نفت در بورس انرژی خبر داد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به این که تمرکز بر بازار سرمایه، راه‌حل کاهش بنگاه‌داری بانک‌ها است، از موافقت این وزارتخانه با عرضه نفت در بورس انرژی خبر داد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست خود با مدیران ارکان بازار سرمایه که عصر روز گذشته در این وزارتخانه برگزار شد، با بیان اینکه نگاه دولت به بازار سهام ناگزیر مثبت است، تصریح کرد: همه در دولت به وحدت نظر رسیده اند که روند بازار سرمایه مثبت و شفاف است و معاملات جاری در آن هم به لحاظ فقهی هیچ‌گونه مشکلی ندارد و با شرع منطبق است.

مسعود کرباسیان با اشاره به این که بازار سرمایه کار خود را به آرامی انجام می‌دهد و من نگرانی نسبت به این بازار ندارم افزود: از مدت‌ها پیش می‌خواستم از سازمان بورس و اوراق بهادار بازدیدی داشته باشم که دغدغه‌ها و مشکلات سایر بخش‌های اقتصادی این فرصت را به من نداد، اما در آینده نزدیک حتما در سازمان بورس حضور خواهم یافت تا از نزدیک در جریان فعالیت‌ها و عملکرد بازار سرمایه قرار بگیرم.

وب در ادامه با بیان این که در شرایطی هستیم که نقش بازارسرمایه بسیار پراهمیت است اذعان داشت: هر زمانی که در کشور بحث از اقتصاد و سرمایه گذاری می‌شود، تمام توجهات به سمت بازار پول و بانک‌ها است.

وی تاکید کرد: باید به این نکته توجه کرد که بانک‌ها بیش از این کشش و توان کمک به تولید کشور را ندارند. از طرفی یکی از اصلی ترین اقداماتی که باید در بانک‌ها آغاز شود، موضوع حذف بنگاه داری است که در رابطه با این موضوع، اولین تکلیف دولت به وزارت اقتصاد نیز حذف بنگاه داری در بانک‌ها بوده است.

کرباسیان در این رابطه بر ضرورت خروج هر چه سریع تر بانک‌ها از بنگاه‌داری و بازگشت به مسوولیت‌های اصلی خود تاکید کرد و گفت: ابلاغیه رئیس جمهور به وزیر امور اقتصادی و دارایی این است که بانک‌ها را از حالت بنگاه داری خارج کنیم و لازمه این فرآیند منطقی این است که بازار سرمایه ای کارآمد وجود داشته باشد تا مردم به آن روی آورند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه گفت: برای اینکه بتوانیم بنگاه داری را به حداقل برسانیم باید تمرکزمان را بر بازار سرمایه معطوف کنیم. بنابراین در این زمینه توقع داریم بازار سهام کمک‌های لازم را داشته باشد تا این فرایند به نحو احسنت انجام شود.

وی تاکید کرد: طبق بند ب ماده 16 قانون رفع موانع تولید، بانک‌ها باید تا خرداد 97 دست از بنگاه داری بردارند .

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین با بیان اینکه بازار سرمایه منابع کشور را به سمت مولد اقتصادی می برد، افزود: توقع جدی من این است که بازار سرمایه نقش اصلی را در تامین مالی پروژه‌ها و توسعه کشور به عهده داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به موضوع حاکمیت شرکتی و بیان این مطلب که اصلی‌ترین محل اجرای حاکمیت شرکتی، شرکت‌های بورسی است اظهار داشت: یکی از اولویت های اصلی رئیس جمهور، بحث حاکمیت شرکتی است و توقع من این است که بازار سرمایه این موضوع را با جدیت تا رسیدن به نتیجه دنبال کند.

کرباسیان در ادامه از موافقت وزارت اقتصاد با عرضه نفت در بورس انرژی خبر داد و گفت: البته وزیر نفت هم موافقت خود با این موضوع را اعلام کرده و چارچوب ها نیز تعیین شده است و تنها برخی ابهامات در شیوه های اجرایی آن باقی مانده که پس از نهایی شدن آن، این اتفاق رخ خواهد داد.

در پایان وزیر امور اقتصادی و دارایی به تک نرخی شدن ارز اشاره کرد و گفت: دولت به دنبال تکانه های اقتصادی ناشی از قیمت ارز نیست بلکه مسیولیت ما ثبات اقتصادی و تقویت پول ملی است.

منبع: تسنیم

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت