سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۴ - ۰۸ آبان ۱۳۹۶
کد خبر: ۳۴۱۴
تعداد بازدید: ۴۰۲
شاخص کل بورس روز یکشنبه تحت تاثیر رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی و به تبع آن رشد نرخ سهام شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی، 481 واحد رشد کرد و در جایگاه 87 هزار و 416 واحدی قرار گرفت.

شاخص کل بورس روز یکشنبه تحت تاثیر رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی و به تبع آن رشد نرخ سهام شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی، 481 واحد رشد کرد و در جایگاه 87 هزار و 416 واحدی قرار گرفت.

رشد قابل توجه قیمت نفت در روزهای اخیر که حتی به عبور از مرز تاریخی بشکه ای 60 دلار منجر شد، همه توجهات را به شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی ها معطوف کرد.

استقبال گسترده از سهام پالایشگاه باعث شد که گروه فراورده‌های نفتی که پالایشگاه‌ها را در خود جای داده است در صدر معاملات بورس قرار گیرد.

همچنین رشد قیمت اوره و برخی محصولات پتروشیمی نیز عاملی شد تا شرکت‌های پتروشیمی مرتبط در بورس نیز مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گیرند.

بر این اساس، نمادهای پارسان (نفت وگاز پارسیان)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شتران (پالایش نفت تهران)، شپدیس (پتروشیمی پردیس) ، شخارک (پتروشیمی خارک) و وغدیر(سرمایه گذاری غدیر) در معاملات دیروز با رشد خود بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

گروه فراورده‌های نفتی در معاملات امروز بازار بورس در صدر معاملات قرار گرفت. در این گروه 149 میلیون سهم به ارزش 606 میلیارد ریال داد و ستد شد.

گروه شیمیایی به ارزش 255.7 میلیارد ریال و فلزات اساسی به ارزش 255 میلیارد ریال جایگاه‌های بعدی را به خود اختصاص داد.

در رده چهارم، گروه خودرو با معاملاتی به ارزش 163 میلیارد ریال جای گرفت. گروه رایانه با معاملاتی به ارزش 79 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

در معاملات امروز 932 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش معاملات بورس به 2 هزار و 620 میلیارد ریال در 71 هزار و 592 نوبت خرید و فروش شد.

بررسی شاخص‌های اصلی بازار سرمایه نشان می‌دهد، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت‌های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می‌گذارد، 154 واحد افزایش یافت، اما شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت‌های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می‌شود، 31 واحد افت کرده است.

شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است، نیز 23 واحد کاهش یافت و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت‌هاست که قابل معامله در بورس باشد، 344 واحد افزایش یافت.

شاخص بازار اول که به شرکت‌هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 499 واحد و شاخص بازار دوم بورس 196 واحد رشد کرد.

منبع: ایرنا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت