سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۴ - ۲۰ دی ۱۳۹۶
کد خبر: ۴۳۸۵
تعداد بازدید: ۲۰۳
رشد قیمت نفت در سال جاری میلادی باید موجب خوشحالی اوپکی‌ها شود، اما برخی در این سازمان نگران اند که این رشد قیمت موجب هجوم مجدد شرکت‌های نفت شیل آمریکا به بازار شود.

رشد قیمت نفت در سال جاری میلادی باید موجب خوشحالی اوپکی‌ها شود، اما برخی در این سازمان نگران اند که این رشد قیمت موجب هجوم مجدد شرکت‌های نفت شیل آمریکا به بازار شود.

قیمت نفت برنت به لطف کاهش تولیدهای اوپک و روسیه به 69 دلار و 29 سنت رسیده که بالاترین رقم از دسامبر 2014 تاکنون است.

این افزایش می تواند یک خبر خوش برای کشورهای تولید کننده ای باشد که بخش عمده هزینه‌های خود را از درآمد نفت تامین می‌کنند، اما برخی در اوپک نگران اند که مبادا تداوم روند افزایش قیمت نفت موجب تحریک بیشتر شرکت‌های نفت شیل آمریکا به حضور بیشتر در بازار شود و با ایجاد مازاد عرضه مجدد افت قیمت‌ها و کاهش سهم اوپکی‌ها از بازار را به دنبال داشته باشد.

یک مقام یکی از کشورهای عضو اوپک در این باره گفت: ما از افزایش قیمت نفت هیجان زده هستیم و می‌خواهیم ببینیم که آیا این رشد قیمت در طی سال جاری تداوم خواهد داشت یا نه، زیرا این مطمئنا موجب تحریک اشتهای تولید کنندگان نفت شیل خواهد شد.

وزیر نفت ایران نیز دیروز گفت که اعضای اوپک مشتاق افزایش قیمت‌ها نیستند زیرا چنین افزایش هایی موجب تشویق تولید بیشتر اوپک خواهد شد.

اوپک هیچ هدف گذاری قیمتی رسمی ای انجام نداده است. اما به گفته منابع آگاه عربستان، به عنوان مهمترین تولید کننده این سازمان به منظور فراهم شدن شرایط برای عرضه عمومی سهام شرکت آرامکو و همچنین کاهش شکاف بودجه ای اش می خواهد قیمت نفت بالای 60 دلار باقی بماند.

منابع آگاه در اوپک می‌گویند، عربستان یکی از مدافعان سرسخت افزایش قیمت هاست، که نشان دهنده تغییر موضع این کشور نسبت به مواضع معتدل گذشته اش است. مقامات سعودی تهدید افزایش تولید نفت شیل آمریکا را کم اهمیت خوانده اند.

منبع: تسنیم

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت