سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۷ - ۲۰ دی ۱۳۹۶
کد خبر: ۴۳۸۶
تعداد بازدید: ۲۸۷
مدیر پروژه ساخت واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی در پالایشگاه فازهای ۲ و۳ پارس جنوبی (DMC) از پیشرفت ۴۲ درصدی این پروژه تا ابتدای دی‌ماه خبر داد.

مدیر پروژه ساخت واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی در پالایشگاه فازهای ۲ و۳ پارس جنوبی (DMC) از پیشرفت ۴۲ درصدی این پروژه تا ابتدای دی‌ماه خبر داد.

به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، سیروس پیکار با اشاره به آغاز مراحل اجرایی پروژه DMC پس از تحویل زمین در مردادماه سال جاری، به تشریح آخرین وضع این پروژه در بخش‌های مختلف طراحی، تامین کالا، نصب و اجرا پرداخت و اظهار کرد: روند فعالیت در این بخش‌ها به موازات یکدیگر در حال پیشرفت است و در صورت تامین منابع مالی طبق برنامه مصوب، پیش‌بینی می‌شود این طرح تکمیلی در دی ماه سال ۹۷ به بهره‌برداری برسد.

مدیر پروژه DMC، پیشرفت این طرح را در بخش‌های مهندسی ۶۰ درصد، تامین کالا ۴۹،۵ درصد، ساخت و اجرا ۳۲,۱ درصد و پیشرفت کل طرح را ۴۲،۷ درصد اعلام کرد.

به گفته پیکار، به منظور تسریع در اجرای پروژه، همزمان با تحویل زمین، فعالیت‌های ارزیابی زمین و مکانیک خاک توسط مشاور انجام و براساس نتایج به دست آمده، طراحی‌های سیویل و سازه آغاز شد.

وی با اشاره به انتخاب پیمانکار نصاب و انجام مقدمات نصب تجهیزات گفت: با تکمیل فعالیت‌های این بخش، عملیات نصب تجهیزات اصلی پروژه اواخر ماه جاری آغاز می‌شود و با توجه به این که تجهیزات ثابت پروژه در کارگاه موجود است، پیش‌بینی می‌شود عملیات نصب این تجهیزات تا بهمن ماه به پایان برسد.

مدیر پروژه DMC به دیگر فعالیت‌های اجرایی این طرح تکمیلی شامل عملیات سیویل و سازه چهار دستگاه مخزن ذخیره‌سازی مواد شیمیایی و ساخت پست برق اشاره و عنوان کرد: حدود ۶۰ درصد از ورق‌های مورد نیاز ساخت مخازن در کارگاه پروژه موجود است و پیمانکار ساخت این مخازن هم مشخص شده و در حال تهیه نقشه‌های ساخت است. ضمن این که زمین محل ساخت پست برق نیز به تازگی تحویل شده و به‌زودی با تهیه نقشه‌های سیویل و سازه ازسوی پیمانکار، عملیات ساخت این پست برق نیز آغاز می‌شود.

پیکار با بیان این که خرید تجهیزات دوار شامل تلمبه‌ها و کمپرسورها که در مرحله ارزیابی پیشنهادهای فنی شرکت‌های سازنده قرار دارد، به‌زودی نهایی می‌شود، تصریح کرد: این پیشنهادها علاوه بر تلمبه‌ها و کمپرسورها، واحد تولید هوا با درصد خلوص اکسیژن بالا را هم شامل می‌شود.

مدیر پروژه DMC با اشاره به آماده‌سازی نقشه‌های مربوط به ساخت اسکلت‌ها و سازه‌های فلزی (STEEL STRUCTURES)  و تامین مواد خام آنها در کارگاه شرکت سازنده افزود: مطابق برنامه زمانبندی پیمانکار، ساخت این سازه‌ها از اواخر دی ماه آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: در زمینه تجهیزات ابزار دقیق مورد نیاز پروژه شامل شیرهای اطمینان، شیرهای کنترل، سیستم کنترل و سایر تجهیزات ابزار دقیق، مشخصات فنی تهیه و در مرحله اخذ پیشنهادهای فنی سازندگان است که پیش‌بینی شده، خرید تجهیزات ابزار دقیق تا بهمن ماه نهایی شود.

مدیر پروژه احداث واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی، فرآیند شیرین‌سازی این فرآورده در پالایشگاه‌های پارس جنوبی را عامل ایجاد ارزش افزوده قابل ملاحظه عنوان کرد و گفت: اجرای این پروژه علاوه بر افزایش کیفیت محصول، موجب کاهش خوردگی تاسیسات و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی می‌شود.

شایان ذکر است که پروژه احداث واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی در پالایشگاه فازهای ۲ و۳ پارس جنوبی به منظور جداسازی ترکیبات گوگردی ترش و آلاینده از میعانات گازی تولیدی این فازها از سوی شرکت ملی نفت ایران و با نظارت شرکت نفت و گاز پارس به پژوهشگاه صنعت نفت و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (گروه شهید رجایی) واگذار شده است.

منبع:شانا

برچسب ها: گاز پارس جنوبی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت