سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۰ - ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: ۵۷۵۳
تعداد بازدید: ۱۷۴
معاون هماهنگی توزیع شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت: اگر مصرف برق در کشور از مرز 57 هزار مگاوات عبور کند، احتمال خاموشی در مناطقی چون تهران، مازندران، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان وجود خواهد داشت.

معاون هماهنگی توزیع شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت: اگر مصرف برق در کشور از مرز 57 هزار مگاوات عبور کند، احتمال خاموشی در مناطقی چون تهران، مازندران، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان وجود خواهد داشت.
«محمودرضا حقی‌فام» با تاکید بر اینکه نیاز واقعی مصرف برق امسال 60 هزار مگاوات است، افزود: امیدواریم با مدیریت مصرف و تقاضا بتوانیم این عدد را روی 57 هزار مگاوات محدود کنیم.
وی ادامه داد: با همکاری مصرف کنندگان به ویژه در بخش خانگی و تجاری، می توان بار مصرفی را حداکثر روی عدد 57 هزار مگاوات محدود کرد تا خاموشی آزار دهنده‌ای به مردم تحمیل نشود.
معاون هماهنگی توزیع توانیر تصریح کرد: تابستان امسال در بدترین حالت رقمی در حدود 6 هزار مگاوات و در بهترین حالت در حدود پنج هزار مگاوات کمبود برق خواهیم داشت.
به گفته حقی فام، بخشی از کمبود برق مربوط به نیروگاه‌های برقابی است که به دلیل کمبود بارش با مشکل منابع آبی در پشت سدها رو به رو هستند.
وی اضافه کرد: براساس ارزیابی های صورت گرفته، در بخش نیروگاه های برقابی با حدود سه تا سه هزار و 500 مگاواتی کاهش انرژی نسبت به سال گذشته رو به رو هستیم.

** سه سناریوی احتمالی برای تابستان امسال
معاون هماهنگی توزیع توانیر در پاسخ به این سوال که چه رقمی برای دوره اوج مصرف (پیک) در تابستان امسال پیش‌بینی شده است، گفت: در این خصوص شرکت مدیریت شبکه برق ایران سه سناریو مطرح کرده است که حاکی از رشد 2، پنج و هشت درصدی پیک امسال نسبت به سال گذشته است که تمامی تلاش ما برای نگه داشتن این عدد بین حدود سه تا چهار درصد خواهد بود.
وی افزود: به طور معمول در هشت سال اخیر این رقم در حدود پنج درصد بوده که نباید اجازه دهیم این رقم حتی به پنج درصد هم برسد و باید در حدود سه تا چهار درصد محدود شود؛ اگر مدیریت مصرف به خوبی انجام شده و این عدد حاصل شود، پیش‌بینی می‌شود اوج مصرف امسال حداقل به 57 هزار مگاوات خواهد رسید.
حقی‌فام تاکید کرد: اگر همچون سال‌های اخیر به طور متوسط عمل کنیم این عدد به طور قطع به 58 هزار مگاوات خواهد رسید و اگر شیوه مصرف توسط مصرف کنندگان به ویژه در بخش خانگی کنترل نشود، این عدد می‌تواند به 60 هزار مگاوات هم نزدیک شود که در صورت رسیدن به این عدد، مجبور به اعلام خاموشی خواهیم شد.
وی افزود: احتمال این خاموشی در مناطقی از جمله تهران، مازندران، سیستان و بلوچستان و حتی هرمزگان و خوزستان که شبکه‌های آنها آسیب‌پذیر است، وجود دارد.
منبع: ایرنا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت