سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۷ - ۱۲ خرداد ۱۳۹۸
کد خبر: ۹۳۶۴
تعداد بازدید: ۱۴۲
با وجود وعده‌های مکرر در دولت های دهم، یازدهم و دوازدهم، بسته شدن پرونده توسعه پارس جنوبی به دولت سیزدهم موکول شد.
با وجود وعده‌های مکرر در دولت های دهم، یازدهم و دوازدهم، بسته شدن پرونده توسعه پارس جنوبی به دولت سیزدهم موکول شد.
میدان مشترک پارس جنوبی به‌عنوان بزرگ‌ترین مخزن گازی کشور به‌تنهایی نیمی از ذخایر گاز طبیعی ایران را در خود جای داده، البته این مخزن با کشور قطر مشترک است و هرآنچه ایران در برداشت گاز تعلل کند، طرف قطری با روش‌های جدید حفاری، اقدام به برداشت غیرصیانتی و حداکثری از مخزن مشترک این میدان می‌کند.
اهمیت این میدان مشترک به‌اندازه‌ای است که بخش مهمی از برنامه‌های توسعه‌ای شرکت ملی نفت ایران طی دو دهه اخیر به آن اختصاص یافته است.
پیش از این وعده‌های مکرری برای بسته شدن پرونده توسعه این میدان مشترک در بخش ایران، در پایان دولت‌های دهم، یازدهم و دوازدهم داده شده بود. بیشترین تأکیدها نیز در بسته شدن پرونده توسعه پارس جنوبی در دولت یازدهم داده شد، اما با وجود رسیدن دولت دوازدهم به نیمه راه، هنوز توسعه فازهای مختلف این میدان تکمیل نشده و در عمل، روند توسعه به گونه‌ای پیش رفته که تا پایان دولت دوازدهم نیز، پرونده توسعه پارس جنوبی بسته نمی شود.
روز گذشته وزیر نفت اولویت های سال 98 وزارت نفت را به شرکت‌های زیرمجموعه اعلام کرد. در این ابلاغیه وزیر، تکمیل ظرفیت و راه‌اندازی فازهای 13، 14 و 22 تا 24 پارس جنوبی، برای سال 98 مورد تأکید قرار گرفته است.
در صورتی که این تأکید وزیر نفت، نه تنها در سال 98، بلکه در سال 99 نیز محقق شود، فاز توسعه نیافته 11، همچنان پرونده توسعه پارس جنوبی را برای دولت سیزدهم باز نگه می دارد.
اگر بدون توجه به تعلل‌های وزارت نفت در تعیین تکلیف این فاز مرزی میدان مشترک پارس جنوبی، فرض کنیم همین امروز توسعه این فاز آغاز شود، حداقل زمانی 3 ساله برای بهره‌برداری از فاز 11 پارس جنوبی قابل تصور است.
در واقع دولت سیزدهم، بعد از توسعه فاز 11 پارس جنوبی، به علت سالها تعلل دولت‌های مختلف در تعیین تکلیف این فاز (از دولت ششم تا دوازدهم) و برداشت طرف قطری با تمام توان، باید بلافاصله وارد فاز فشارافزایی فاز 11 شود.
منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت