سیمای انرژی

سیمای انرژی، جامع‌ترین پایگاه خبری حوزه نفت و انرژی ایران      
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۹ - ۱۱ تير ۱۳۹۸
کد خبر: ۹۶۴۱
تعداد بازدید: ۸۷
در حالی که اوپک با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای ۹ ماه آینده موافقت کرده است انتظار می رود قیمت نفت خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت طی روزهای آینده افزایش یابد .
در حالی که اوپک با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای ۹ ماه آینده موافقت کرده است انتظار می رود قیمت نفت خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت طی روزهای آینده افزایش یابد.
 اوپک و شرکایش تصمیم گرفته‌اند توافق فعلی کاهش تولید را 9 ماه دیگر تمدید کنند. پس از هفته ها تفکر، جدال، فشار جهانی و تحریک رسانه‌ها، اوپک و روسیه به این نتیجه رسیدند که بازار جهانی نفت هنوز به حمایت نیاز دارد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز شنبه اعلام کرد که موافق تصمیم عربستان برای تمدید توافق کاهش 1.2 میلیون بشکه در روز از تولید نفت تا دسامبر 2019 یا مارس 2020 است.
ترس از جنگ احتمالی تجاری چین و آمریکا که باعث کند شدن رشد اقتصاد جهانی شده و ادامه رشد تولید شیل آمریکا قیمت نفت را تحت  افشار گذاشته است. بی ثباتی ژئوپلتیکی در خلیج‌فارس ، افزایش درگیری نظامی در شرق مدیترانه و تحریم های ایران هیچ کاری برای بهبود روند منفی قیمت نفت انجام نداد. بیشتر احساسات دخالت داشتند تا حقایق. ولی حالا به نظر می رسد با  توافق چین و آمریکا برای از سرگیری مذاکرات در مورد یک قرارداد تجاری، رشد تقاضا و کاهش ذخایر آمریکا ، قیمت نفت رو به افزایش است. امید کمی در صنعت نفت به وجود آمده است ولی تحلیلگران مالی هنوز هم در مورد سقوط احتمالی قیمت هشدار می دهند که دلیل آن وضعیت حل نشده چین و آمریکا است.
 در همین حین، خوش بینی در خود اوپک کاهش یافته است چون تنش هایی در این گروه برای آمادگی نشست وین به وجود آمده است. ایران و ونزوئلا اصرار دارند بقیه اعضای اوپک مخصوصاً عربستان و امارات از تحریم‌های آمریکا علیه آن ها سود می برند. طی هفته های گذشته نه تنها عربستان بلکه امارات هم قرارداد های بزرگی با چین ، ژاپن و کره جنوبی برای عرضه نفت امضا کرده اند. تحریم های ایران حتی اگر صادرات این کشور را طبق خواسته دونالد‌ترامپ صفر نکرده باشد، برای سایر تولیدکنندگان اوپک یک مزیت بوده که جای خالی تهران را در آسیا و اروپا پرکنند. حامی ژئوپلتیکی شماره 1 ایران یعنی روسیه هم از این گرفتاری ایران سود می برد.
 این شرایط باعث افزایش عصبانیت در تهران و کاراکاس شده است. برخلاف اظهارات مقامات کشورهای مختلف عربی عضو اوپک، همه آنها از فرصت تحریم‌های ایران و ونزوئلا برای افزایش سهم خود در بازار استفاده کرده‌اند. بازگشت تهران به جایگاه قبلی خود سخت است ،ونزوئلا هم شانسی برای بازپس‌گیری روزهای اوج خود ندارد.
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در اظهاراتی حیرت آور گفت که مخالف امتیاز بلند مدت اوپک در رسمی کردن همکاری نفتی با روسیه و 9 کشور بزرگ  دیگرغیر عضو اوپک  است. این اقدام ایران نه تنها جلوی رویای همکاری رسمی عربستان و امارات با روسیه را می گیرد بلکه یک سیلی محکم به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه وزیر انرژی این کشور نیز هست. هر دوی این مقامات علاقه مند به رسمی کردن قرارداد اوپک و غیر اوپک هستند که از طرف محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان حمایت می شود . این رسمی سازی یکی از موارد مورد بحث بین بن سلمان و پوتین در اجلاس جی20 اوساکا بود .
 یک قرارداد کاهش تولید بسته شده است. انتظار می‌رود قیمت نفت خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت طی روزهای آینده افزایش یابد .به گفته برخی ،یک جدال بر سر قدرت در داخل اوپک وجود دارد که به ثبات فعلی آسیب می رساند. یک جنگ علنی بین تهران و ریاض به همراه افزایش اقدامات نظامی  در خلیج فارس تیر خلاص را شلیک می کند.
 اقدامات نظامی منطقه ای علیه ایران میتواند  به طرز موثری شرایط عرضه نفت در بازارها را تغییر دهد. عرضه جهانی نفت خام بیش از آنچه تحلیلگران مالی تشخیص داده‌اند، در خطر است. شرایط ایران به راحتی بر عراق و مسیرهای تجاری آن تاثیر می گذارد.
منبع: تسنیم
برچسب ها: نفت قیمت نفت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
یادداشت